Recent PGHS Show Award Winners

 

Show Awards 2019

New Members Cup most points in Show by a new member C. DIAMOND
West Grinstead Cup most prize money won by a member from West Grinstead TBA
RHS Banksian Medal most prize money in the horticultural classes G. O’REILLY
Tillman Cup most points in the Vegetable Section S. CLARK
NVS Medal the winner of Class 1 S. CLARK
Kitchen Garden Cup most points in Classes 21 – 26 L. MARTIN
Federation Cup most points in the Rose Section M. BARKER
The Dahlia Cup most points in the Dahlias Section B. NEWMAN
Micky & Ned Mclean Cup most points in the Gladiolus Section L. MARTIN
Barnco Cup most points in the Summer Flowers Section Y. NEWMAN
The Jack Hemsley Award most points in the Top Vase Competition (Class 54) F. MARTIN
Club Bowl most points in the Floral Art Section Y. NEWMAN
Hemsley Memorial Cup most points in Classes 59 – 66 C. CLARK
Alice Bean Cup most points in Classes 67 – 75 C. CLARK
May Hemsley Cup the winner of class 76 Y. NEWMAN
Pope Wine Tankard most points Classes 77 – 80 C. CLARK
Photographic Award most points in the Photography Section J. O’REILLY
Junior Photographic Award best print in the Photography Section by a Junior E. TURGUT
Marjorie Rhodes Cup most points in the Handicrafts Section C. CLARK
Children’s Trophies most points up to and including 7 years E. TURGUT
most points 8 – 11 years B. HEMBER
Bob Dubbins Cup the best flower exhibit C. DIAMOND
Broad Trophy the best exhibit in Show C. CLARK
Littleworth Cup potato bag challenge E. TURGUT
John Anderson Award most points in show by a non-member L. HODGSON

Show Awards 2018

New Members Cup most points in Show by a new member I. PININGTON
West Grinstead Cup most prize money won by a member from West Grinstead C. CLARK
RHS Banksian Medal most prize money in the horticultural classes L. MARTIN
Tillman Cup most points in the Vegetable Section I. PININGTON
NVS Medal the winner of Class 2 G. HOURIGAN
Kitchen Garden Cup most points in Classes 21 – 26 I. PININGTON
Federation Cup most points in the Rose Section F. MARTIN
The Dahlia Cup most points in the Dahlias Section B. NEWMAN
Micky & Ned Mclean Cup most points in the Gladiolus Section L. MARTIN
Barnco Cup most points in the Summer Flowers Section Y. NEWMAN
The Jack Hemsley Award most points in the Top Vase Competition (Class 54) L. HOURIGAN
Club Bowl most points in the Floral Art Section L. HOURIGAN
Hemsley Memorial Cup most points in Classes 59 – 66 C. CLARK
Alice Bean Cup most points in Classes 67 – 75 C. CLARK
May Hemsley Cup the winner of class 76 Y. NEWMAN
Pope Wine Tankard most points Classes 77 – 80 K. ADSETT
Photographic Award most points in the Photography Section J. O’REILLY
Junior Photographic Award best print in the Photography Section by a Junior D. TURGUT
Marjorie Rhodes Cup most points in the Handicrafts Section G. WILLIAMS-HOOK
Children’s Trophies most points up to and including 7 years D. WESTMAN
most points 8 – 11 years B. WESTMAN
Bob Dubbins Cup the best flower exhibit J. FUTCHER
Broad Trophy the best exhibit in Show C. CLARK

Show Awards 2017

New Members Cup most points in Show by a new member E. CASEY
West Grinstead Cup most prize money Y. NEWMAN
RHS Banksian Medal largest total amount of prize money in horticultural classes Y. NEWMAN
Tillman Cup most points in Vegetable Section E. CASEY
NVS Medal Winner of Class 11 M. HALL
Kitchen Garden Cup most points in Classes 21 – 26 S. CLARKE
Federation Cup most points in Rose Section F. MARTIN
The Dahlia Cup for Dahlias E. CASEY
Micky & Ned Mclean Cup for Gladiolus Y. NEWMAN
Barnco Cup most points in Summer Flowers Section Y. NEWMAN
The Jack Hemsley Award Top Vase Competition Y. NEWMAN
Club Bowl most points in Floral Art Section L. HOURIGAN
Hemsley Memorial Cup most points in Classes 59-66 S. JACOBSEN
Alice Bean Cup most points in Classes 67 – 75 C. CLARK
May Hemsley Cup class 76 Eggs E. CASEY
Pope Wine Tankard most points Classes 77 – 80 L. MARTIN
Photographic Award most points in Photography Section L. SMITH
Junior Photographic Award best print in the photography section by a Junior L. KING
Marjorie Rhodes Cup for Handicrafts Y. NEWMAN
Children’s Trophies most points up to and including 7 years D. TURGUT
most points 8 – 11 years L. KING
Bob Dubbins Cup best flower exhibit Y. NEWMAN
Broad Trophy best exhibit in Show B. MEPSTEAD

Show Awards 2016

New Members Cup most points in Show by a new member Julia Spooner
West Grinstead Cup most prize money Lynda Martin
RHS Banksian Medal largest total amount of prize money in horticultural classes Barry Newman
Tillman Cup most points in Vegetable Section Mark Hall
NVS Medal Winner of Class 11 Geoff Hunt
Kitchen Garden Cup most points in Classes 21 – 26 Alison James
Federation Cup most points in Rose Section Lynda Martin
The Bob Dubbins Cup for Dahlias Barry Newman
Micky & Ned Mclean Cup for Gladiolus Lynda Martin & Barry Newman
Barnco Cup most points in Summer Flowers Section Edna Hall
The Jack Hemsley Award Top Vase Competition Keith King
Club Bowl most points in Floral Art Section Glynis O’Reilly
Hemsley Memorial Cup most points in Classes 60 – 67 Julie Beck
Alice Bean Cup most points in Classes 68 – 76 Ian James
May Hemsley Cup class 77 Eggs Yvonne Newman
Pope Wine Tankard most points Classes 78 – 81 Julie Beck
Photographic Award most points in Photography Section John O’Reilly
Junior Photographic Award best print in the photography section by a Junior Lewis Bean
Marjorie Rhodes Cup for Handicrafts Alison James
Children’s Trophies most points up to and including 7 years Xanthe King
Children’s Trophies most points 8 – 11 years Leah King
Bob Dubbins Cup best flower exhibit 37 Barry Newman
Broad Trophy best exhibit in Show 65 Julie Beck

Show Awards 2015

TILLMAN CUP K. KING
FEDERATION CUP L. MARTIN
JOHN ANDERSON AWARD B. NEWMAN
CLUB BOWL S. BEAN / L. MARTIN
MAY HEMSLEY CUP G. SOUTER
ALICE BEAN CUP L. MARTIN
KITCHEN GARDEN CUP G. O’REILLY
POPE WINE TANKARD J. BECK / E. GREENLAND
PHOTOGRAPHIC AWARD I. JAMES
NEW MEMBERS CUP V. LEWIS
BROAD TROPHY B. NEWMAN
JUNIOR TROPHY W. GREENLAND
JUNIOR TROPHY L. BEAN
WEST GRINSTEAD CUP F. MARTIN
MARJORIE RHODES CUP E. DUNMALL / A. JAMES
JACK HEMSLEY CUP F. MARTIN
MICKY & NED MCLEAN CUP S. BATCHELOR / L. MARTIN
HEMSLEY MEMORIAL CUP S. JACOBSEN
BARNCO CUP L. MARTIN
JUNIOR PHOTOGRAPHIC CUP L. BEAN
BOB DUBBINS TROPHY B. NEWMAN
N.V.S. MEDAL B. WELLER
RHS BANKSIAN MEDAL L. MARTIN

 Show Awards 2014

Adult Awards

West Grinstead Cup

Julie Beck

Tillman Cup

Keith King

NVS Medal

Mark Hall

Federation Cup

Frances Martin

Barnco Cup

Yvonne Newman

John Anderson Award

Lynda Martin

RHS Banksian Medal

Keith King

Club Bowl

Libby Tate-Harte/Sylvia Bean

May Hemsley Cup

Glyn Souter

Kitchen Garden Cup

Fred & Karen Rossington

Hemsley Memorial Cup

Julie Beck

Alice Bean Cup

Julie Beck

Pope Wine Tankard

Polly Fogarty/Keith Adsett/Susie Jacobsen

Photographic Award

Julie Beck

Junior Photographic Award

no entries, not awarded

New Members Cup

Fred & Karen Rossington

Broad Trophy

Keith King

Marjorie Rhodes Cup

Judith Stokes

Jack Hemsley Award

Stuart Batchelor

Micky & Ned McLean Cup

Stuart Batchelor

Childrens’ Awards

Up to & including 7 years

William Greenland

8 to 10 years

Edward Hogman

11 to 15 years

Esme King

 Posted by at 4:57 pm